Retroperitonoskopik Nefrektomi

retroperitonoskopik-nefrektomiBir yakınına böbrek vermek yeryüzündeki en değerli fedakarlıktır. Bu erdemli kişileri sorumluluklarını üstlenen bir cerah olarak böbrek bağışlayacak kişiye en hafif ağrı vercek ve vücuduna kalıcı bir hasar bırakma riskini en aza indirecek bir ameliyat yapmak amcıyla retroperitonoskopik ameliyat ile böbrek çıkarma tekniğini geliştirdim.
2000 yıllarının başında özellikle Amerika’da canlı vericiden böbrek çıkarmak için laparoskopik teknik kullanılması, yani kamera kullanarakve karın içersine girerek böbreğin çıkarılması yaygınlaşmaya başladı. Ben 2001 -2004 yılları arasında Ohio State Üniversitesi Organ Nakli Merkezinde çalıştığım sürede bu teknikle 500 üzerinde vaka yapılmış ileri bir merkez olduğumuzu bilimsel makalelerde belirtmiştik. Burada çalıştığım süre içersinde 260 canlıdan nakilde vericiden laparoskopik böbrek çıkarılması ameliyatı yaptım.
Türkiye’ye geldiğimde bu tekniği ülkemizde ilk başlatan kişi oldum ve laparoskopik teknikle 200 üzerinde canlıdan böbrek naklini başarıyla yaptım. Bu ameliyat kamera kulanarak küçük ameliyat kesileri ile yapıldığından daha az ağrı vermekle birlikte, karın içersine girildiği için vericye ek riskler oluşturuyordu. Bunun başında ameliyat sırasında karaciğer, dalak ve barsaklar gibi karın içi organlara hasar gelmesi, karın içersinde yapışıklıklar sebebiyle barsakların ilerki yıllarda düzensiz çalışması, %1 oranında barsaklarda yapıklıklar nedeniyle tam tıkanıklık olması ve bunun ek bir ameliyat gerektirmesi, doğum yapmayı bekleyen kadınların rahim bölgesinde yapışıklıklar sebebi ile hamile kalmama riskinin artması gibi riskler tamamen sevdiği bir kişi için ameliyat olmayı kabul eden fedakar bir insan için kabul edilmemeliydi. Bu sebeple karın içersine hiç girmeden, kamerayı direkt böbreğin bulunduğu retroperiton bölgesine yerleştirildiği ameliyat tekniğimi geliştirerek karın içersine hiç girmeden böbrek çıkarılmasını mümkün kıldım.
Böbreğin bulunduğu retroperiton bölgesinde bir odacık yaratarak böbreği bu küçük alan içersinde kamera altında çıkarma tekniği (Retroperitonoskopi tekniği) vericilere küçük ameliyat kesisi ve kalıcı hasar vermeden böbrek bağışlama ameliyatı olma olanağını sağladı. Bu fedakar insanlara dünyada daha sağlıklı ve ileri bir ameliyatı sağlayabilmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu konuda dünyada sayılı merkezlerden biri olmayı başardık. 250 vakayı aşkın retroperitonoskopi tecrübemizi 2011 yılında ESOT(European Society of Organ Transplantation) ve 2012 yılında ATC (American Transplant Congress) uluslararası toplantılarında bilimsel çalışmalarda sunduk. Dünyada bu teknikte tecrübeli ve söz sahibi olan sayılı birkaç cerrahtan biri olmanın gururunu yaşıyorum.
Prof.Dr.Barış Akin
Florence Nightingale Böbrek Nakli Merkezi Başkanı

Search

+