Böbrek Nakilli Atlet 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 5. Oldu!

Dünya rekortmeni atlet Aries Merritt, 2015’te geçirdiği böbrek nakli ameliyatı sonrası dün akşam ilk kez 2017 Londra Dünya Şampiyonası finalinde yarıştı. 2012’de Olimpiyat Şampiyonu olan başarılı atlet, dün akşamki yarışı 5’nci sırada tamamladı.

Devamını Oku

Organ Naklinde En Duyarlı İlimiz

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de son 13 yılda ‘canlıda canlıya’ toplam 27 bin 158 organ nakli yapıldı. Yine aynı tarihlerde (2002-2015) ‘kadavradan’ organ nakli sayısı 10 bin 71 olarak kayıtlara geçti. Bakanlık verilerine göre en çok organ naklinin yapıldığı il Yalova oldu. Türkiye’de gerçekleştirilen organ nakli sayılarının artırılması için yürütülen çalışmalar sonrasında, ruhsatlandırılmış organ nakli merkezi 149’a ulaştı. “Beyin ölümü kriterlerini tespit edebilecek donanım ve personele sahip hastaneler” olarak tanımlanan donör hastanesi 858, toplam kadavra ve canlıdan yapılan organ nakil sayısı 4 bin 552 oldu.

En duyarlı il Yalova

Türkiye genelinde il bazında Yalova donör sayısında yüzde 36,3 ile ilk sırada yer alırken, yüzde 23,9 oranıyla Balıkesir 2’nci, yüzde 15,4 ile Rize 3’üncü sırada yer aldı. Nakil sayısı ortalama her yıl yüzde 10 artış gösterdi. 2011 yılından ber organ bağışındaki artışa paralel ‘kadavradan’ nakil sayısı her yıl ortalama yüzde 10 oranında artış gösterdi. 2015 yılında her bir kadavra donörden 2,4 oranında organ kullanıldı. 2012 yılında yüzde 3 olan donör sayısı, 2015’te yüzde 16’ya yükseldi.

Organ nakli merkezi sayısı 149’a ulaştı

Türkiye’de gerçekleştirilen organ nakli sayılarının artırılması için yürütülen çalışmalar sonrasında, ruhsatlandırılmış organ nakli merkezi 149’a ulaştı. “Beyin ölümü kriterlerini tespit edebilecek donanım ve personele sahip hastaneler” olarak tanımlanan donör hastanesi 858, toplam kadavra ve canlıdan yapılan organ nakil sayısı 4 bin 552 oldu.

Yakınından Almak Yerine Kadavra İçin Beklemek

Böbrek nakli olması gereken hastalar arasında en çok kadavra böbrek nakli için beklemek yaklaşımı gözlenir. Oysaki böbrek yetmezliği hastasının uygun böbrek vericisi var ise hemen nakil olabilir ve sağlıklı bir hayata yeni bir başlangıç yapmış olur. Onun için böbrek nakli ihtiyacı olan hastaların ilk önce canlı böbrek nakli olabilmeyi tercih etmeleri akılcı seçenektir. Canlı böbrek naklini ilk tercih olarak düşünmenin önemli sebeplerini sayacak olunursa:

  • Canlı nakilde sağlıklı bir böbrek nakledilir ve sonuçlar son derece başarılıdır
  • Alıcı ve verici iyice tetkik edilerek en iyi sağlık durumunda kontrollü bir şekilde ameliyat olur.
  • Kadavradan organ kazanımı yeterli olmadığından böbrek uygun zamanda çıkmayabilir veya böbrek çıktığında diyalizde geçen uzun yıllar sebebiyle hasta daha yıpranmış olabilir.
  • Canlı vericiden böbrek nakli hemen alıcı ve verici değerlendirilerek haftalar içerisinde yapılabilir.
  • Canlı böbrek nakli olmak için hiç bir şansı olmayıp kadavra böbrek naklini bekleyen bir kişinin daha hayatı kurtulmuş olur.

Böbrek naklinde önemli olan bir böbreğin yerleştirilmesi değil, nakledilen böbreğin uzun yıllar boyunca çalışmasını sağlamaktır. Canlıdan böbrek nakli sonrası böbreğin kadavra nakilde olduğundan çok daha uzun süre çalışmasını sağlamak mümkündür.

Prof.Dr. Barış Akin
Genel Cerrahi Uzmanı
Organ Nakli Programı Başkanı
Florence Nightingale Hastanesi, İstanbul

1 2

Search

+