Kronik Böbrek Yetmezliği ve Tedavi Seçenekleri

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak böbrekler görevlerini yapamadığında kronik böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda da kanda bazı zararlı maddeler yükselerek, vücudun dengesini bozar. Tansiyon yüksekliği, yüz, el ve ayaklarda şişme, iştahsızlık, bulantı, kusma, aşırı halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı belirtiler arasındadır. Bu belirtiler ortaya çıktığında mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Tedavi Seçenekleri:

  • Hemodiyaliz
  • Periton Diyalizi
  • Böbrek Nakli

Son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisindeki 3 seçenektir. Hekim tarafından tedavi seçenekleri hastaya anlatılır ve hasta için en uygun olanı seçilir. Seçilen tedavi başladıktan sonra da gerektiğinde bir diğer tedaviye geçilebilir. Örneğin: hemodiyaliz ya da periton diyalizi ile tedaviye başlayan hasta, uygun böbrek vericisi bulduğunda böbrek nakli olabilir.

 

Yük. Hmş. Mine URAZ
Organ Nakli Koordinatörü

Hemodiyaliz Hakkında Bilmemiz Gerekenler

hemodiyalizHemodiyaliz bir makine aracılığı ile hastanın kanının özel bir filtreden süzüldüğü ve içindeki zararlı maddelerin temizlendiği, vücutta biriken suyun çekildiği bir tedavi şeklidir. Bu işlem sırasında vücut dışına çıkarılan kan cihaza bağlı olan filtreden geçerek temizlenir ve geri verilir. Haftada 3 kez ve her seansı 4-5 saat sürecek olan bu tedavi şekli için bir damar giriş yoluna ihtiyaç vardır. Normal damarlardan alınacak kan ile hemodiyaliz tedavisini yapabilmek mümkün değildir. Bu nedenle, hemodiyalize başlama kararı alınınca yüksek kan akımı (dakikada 250-450 ml) sağlayabilen bir damar giriş yoluna ihtiyaç vardır. Bir kronik böbrek yetmezliği hastası için belki de en yaşamsal organ damarlar olduğundan, diyaliz gereksiniminden çok önce her iki kol damarları korunmalıdır. Mümkün olduğunca kan almak ve ilaç, sıvı vermek için el sırtındaki veya ayaktaki damarlar tercih edilmelidir. Böbrek yetmezliği tanısıyla takip edilen hastalarda, hemodiyaliz öncesi (en az 6 ay önce) Fistül operasyonu yapılmalıdır. Bu şekilde hemodiyaliz gereksinimi olduğunda hastaya katater takılması gerekmeden, rahat bir şekilde diyalize başlanabilir.

 

Mine Uraz
Yüksek Hemşire
Böbrek Nakli Koordinasyon Sorumlu Hemşiresi

Search

+