uluslararası organ nakli ağıprojesi mozambik

Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi – Mozambik

25 Oca 2017 Aktiviteler

Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler için yürüttüğü “Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi” kapsamında Türk doktorlar, Mozambikli sağlık personeliyle organ nakli konusundaki tecrübelerini paylaştı.

Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci, İstanbul Bilim Üniversitesi’nden Prof. Dr. Barış Akin ve beraberindeki heyet, proje kapsamında Mozambik Merkez Hastanesinde doktorlarla bir araya geldi.

Hastanede çeşitli alanlarda tespitlerde bulunan ekip Mozambik’te uzman doktor ve hemşire ihtiyacı ile hizmet içi eğitim programlarına gereksinim bulunduğunu belirtti.

Hastanede düzenlenen yoğun bakım, böbrek nakli, karaciğer ve kornea nakli konusundaki çalıştaylarda, Türk doktorların Mozambikli sağlık personeline organ nakline ilişkin tecrübeleri aktarıldı.

İstanbul Bilim Üniversitesi’nden Prof. Dr. Barış Akin böbrek nakli konusundaki deneyimlerini Mozambikli meslektaşları ile paylaştı.

Hastane yetkililerinin böbrek ve kornea nakli programı başlatmak istediğini belirtildi. Bu alanlardaki nakillerle ilgilenecek doktorların ve hemşirelerin Türkiye’de eğitimi konusunda talep oluştuğunu bildirdi.

Türkiye ile Mozambik arasında bu alanda gelişen teknik yardım ve iş birliği kapsamında, Mozambik Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizminde öncelikle organ nakli konusunda Türkiye’yi tercih edeceğini düşündüklerini dile getirdi.

Çalıştayların ardından Türkiye ile Mozambik arasında yapılacak iş birliğinin detayları basın mensuplarıyla paylaşıldı. Böbrek ve kornea nakli programının başlatılacağı, böylece hastaların mağduriyetinin giderileceği ve ölümlerin önüne geçileceği vurgulandı.

Çalıştaylarda tecrübelerini paylaşan diğer doktorlar arasında yer alan Dr. Yavuz Selim Çınar, Dr. Selim Genç kornea nakli, Dr. Levent Yücetin Türkiye’deki böbrek nakli hizmetlerine ilişkin sunum yaptı.

İstanbul Bilim Üniversitesi’nden Doç. Dr. Birkan Bozkurt karaciğer nakli hizmetlerini, Türk Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Tuğhan Utku da Türkiye’deki yoğun bakım hizmetlerini Mozambikli meslektaşları ile paylaştı.

mozambik (8)

Kaynak : AA

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+