Avrupa Transplantasyon Derneği – Canlıdan Böbrek Çıkarılması Ameliyatı Kursu

European Society of Transplantation( Avrupa Transplantasyon Derneği) tarafından 28-30 Haziran tarihinde Rotterdam’da düzenlenen LİDO-Living Donor Course (Canlıdan Böbrek Çıkarılması ameliyat kursunda) etkinliğinde Prof. Dr. Barış Akin ikinci kez eğitmen olarak görev almıştır. Ülkemizde Prof. Dr. Barış Akin önderliğinde Böbrek Naklinde önemli başarılara imza atan ekibimiz, dünyada Böbrek naklindeki gelişmelere de katkıda bulunmaktadır.

Florence Nightingale Böbrek Nakli Merkezi’nin sorumlu cerrahı Prof. Dr. Barış Akin kendine özgü tekniği ile Türkiye’de ilk olarak 2009 yılında retroperitonoskopik yöntemle vericiden kamera altında böbreğin çıkarılması ameliyatını gerçekleştirdi. Retroperitonoskopik yöntem karın içerisine dokunmadan böbreğin çıkarılmasını sağladığından daha güvenli bir teknik olarak pek çok bilimsel makalede yer almaktadır.

Günümüze kadar geçen süre içerisinde 800’e yakın kişiden yakınlarına böbrek bağışlarken bu teknik ile böbrek alındı ve hiçbir olguda ciddi bir komplikasyon olmadı. Bu seri aynı zamanda kendisine özgü tekniğiyle dünyadaki en büyük seridir. Bu tecrübeyi ülkemizdeki birçok transplantasyon cerrahi ile paylaşan Dr Akin yurt dışındaki nakil cerrahlarının da eğitimi için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

Search

+