İlaçlar Yeniden Ödeme Kapsamına Alındı

Organ Nakilli Hastaların Ömür Boyu Kullandıkları Bağışıklık Baskılayıcı İlaçlar Yeniden Ödeme Kapsamına Alındı

Sosyal Güvenlik Kurumu, organ nakilli hastaların ömrü boyunca kullanması gereken takrolimus ve zoledronik etken maddeli ilaçların ödeme kapsamına alındığını bildirdi.

Türk Eczacıları Birliği de SGK’nın yaptığı bu düzenlemeyi bir açıklama ile duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği üzere ‘TR003B’ referans fiyat grubu içerisinde bulunan takrolimus etken maddeli ilaçlar Medula Sistemi’nde eşdeğerlikleri bulunmadığından, ancak referans fiyat grupları aynı olduğundan Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenecek bedellerinin hesaplanmasına bu ilaçlar birlikte değerlendirilmekteydi.

TR-026A” referans fiyat grubu içerisinde bulunan zoledronik asit etken maddeli ilaçlar da aynı yöntem izlenmekteydi.

Takrolimus ve zoledronik asit etken maddeli ilaçlarda oluşan yüksek fiyat farklarına bağlı durum Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak iletilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ‘Olağanüstü İlaç Geri Ödeme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında’ başlıklı duyuru yayımlanmıştır. Duyuru ekinde bulunan ve 25.04.2018 tarihinde yürürlüğe girecek düzenlemelerin yer listede takrolimus ve zoledronik asit etken maddeli ilaçlarda “TR003B” ve “TR-026A” referans fiyat grubu ibarelerinin kaldırıldığı görülmektedir.”

Search

+