böbrek nakli sonrası maske kullanımı

Böbrek Nakli Sonrası Maske Kullanımı

Maske Kullanımı

Böbrek nakli sonrası maske kullanımı ile ilgili birbirinden farklı pek çok görüş bulunmaktadır. 3 aydan 1 yıla kadar maske takılmasını gerekli gören farklı görüşler mevcuttur. Böbrek Nakli Merkezimizin değerlendirmesi sonucu böbrek nakli sonrası maske kullanımı uygun görülmemektedir. Maske kullanımı sırasında aynı maskenin sürekli ağız kısmını kapatıyor olması, o bölgenin enfeksiyon odağı haline gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle böbrek nakli sonrası maske kullanımı tavsiye edilmemektedir.
Böbrek nakli sonrası alacağınız bazı önlemler ile enfeksiyon riski azaltılabilir. Nakilden sonra iki ay gibi halka açık kalabalık yerlerden sakınılmalıdır. Çiçek ve bahçe işiyle uğraşılıyor ise koruyucu önlemler alınmalıdır. Sık sık ellerinizi yıkamalı ve size ait havlu ile kurulamanız önerilir. Hayvanlarla temastan kaçınmalı, yiyeceklerin temizliğine ise önem verilmelidir.

Nakil Sonrası Sosyal Yaşam

Nakil sonrası yapmanız gereken tek şey her sabah kalkıp ilaçlarınız alıp aktif bir hayata başlamaktır. Sosyal yaşamdan uzak kalıp böbrek nakli sonrası aylarca eve kapanmak, maskeli dolaşmak, kimseyle görüşmemek gibi düşünceler son derece yanlış ve gereksizdir. Eve döndükten kısa süre sonra yürüyüşe başlayabilirsiniz. Soğuk olmayan havalarda uzun yürüyüşler yapılabilir. Kalabalık olmayan saatlerde otobüsle ulaşım tercih edilebilir. Arkadaşlarınız hasta olmadığı sürece de buluşmalara katılabilirsiniz.
Böbrek nakli sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi için:

Böbrek Nakli Sonrası Yazısı : http://www.bobreknakliturkiye.com.tr/bobrek-nakli-sonrasi

Search

+