Böbrek Ağrılarının Sebepleri ve İlişkili Hastalıklar

Böbrek Ağrılarının Sebepleri ve İlişkili Hastalıklar

Böbrek Ağrılarının Sebepleri ve İlişkili Hastalıklar

Böbrek hastalıkları çoğu zaman sinsi ve sessiz seyirli olup son dönem böbrek yetmezliği gelişene kadar fark edilmeyebilir. Böbrek ağrısı hekime başvuruya neden olan en önemli şikayetlerden biridir. Ağrı özelliklerine göre iki gruba ayrılır. Birinci tip ağrı sürekli, künt ve belli belirsiz bir şekilde böğür (lumbal kısım) bölgesinde hissedilir. Hastalar kronik ağrıya bağlı huzursuzluk hissi içinde olsa da günlük aktivitelerini sürdürebilir. Bu tip ağrı, böbrek çevresindeki zarın gerilmesi veya çevresindeki iltihabi olaylar sonucu oluşur.

Nefron böbreğin idrar oluşumunda rol oynayan en küçük birimidir. Glomerülonefritler, nefronun ailesel yatkınlık ve/veya bağışıklık sisteminde defekt sonucu oluşan iltihabi hastalıklarıdır. Ülkemizde diyabetes mellitus ve hipertansiyondan sonra kronik böbrek hastalığının 3. sıklıktaki nedenidir. Glomerülonefritler sırasında görülen iltihabi içerik artışı; böbrek dokusunda genişleme ve zarında gerilmeye neden olarak oluşan ağrıya örnek verilebilir ve genelde her iki böbrekte de hissedilir.

Böbreğin çevresindeki zarın iltihabına bağlı görülen ağrının en tipik örneği ise pyelonefrit denilen böbrek dokusunun mikrobik iltihaplarıdır. Burada ağrı genelde tek taraflıdır. Böğür ağrısının pankreas, kas ve cilt hastalıkları gibi böbrek dışı nedenlerle de olabileceği unutulmamalıdır. Öte yandan ağrı bazen çok şiddetli ve kıvrandırıcı vasıfta ortaya çıkar. Kolik tip ağrı denilen bu durumda hastalar çoğu kez çok huzursuzdur. Ağrı hastalar tarafından kramp girer ya da bıçak saplanır gibi ifadelerle anlatılır. Genellikle ağrıya bulantı ve kusma eşlik eder. Kolik tip ağrı idrar boşaltım yollarında meydana gelen tıkanıklıklar sonucu oluşur. Boşaltım sistemindeki kasların bu tıkanıklığı yenmek için yaptığı kasılma sırasında hissedilen ağrı tipidir. En önemli nedeni böbrek taşlarıdır. Böbrek taşlarının boşaltım sistemini herhangi bir seviyede tıkaması bu tabloya neden olabilir. Diğer nadir nedenleri arasında boşaltım kanalının böbrek kanaması sırasında pıhtı ya da tümör ile tıkanması sayılabilir. Tıkanıklığın ortadan kalması ile ağrı aniden geçer ve hasta büyük bir rahatlık hisseder.

Doç. Dr. Gülay Kadıoğlu Koçak
İstanbul Bilim Üniversitesi
İç Hastalıkları A.B.D./Nefroloji B.D.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+