Böbrek Nakli Olmak

Böbrek Nakli Hastaları

Her günüm damar yolu tıkanmış olan hemodiyaliz hastaları, boynunda katateri ile gelen yeni diyalize başlayacaklar veya nakil olmak için heyecanla bekleyen diyaliz hastaları ile geçiyor. Diyalizde güzel bir hayat kurabilenlerden olabilirsin evet nakil olmak için sabırsızlıkla bekleyen bir hastamda olabilirsin evet  şansının olmadığını düşünüp pes eden de olabilirsin. 

Devamını Oku

Böbrek Nakli Merkezimiz

Böbrekler vücudumuzun en hayati organlarından biridir. Bu organların zaman içinde işlevlerini kalıcı olarak yerine getirememesine böbrek yetmezliği denir. Böbrek yetmezliği hastalığı için bilinen ve en sık uygulanan tedavi böbrek nakli operasyonudur. Böbrek nakli operasyonu için seçeceğiniz hastane ve doktor hem operasyon süreci için hem de nakil sonrası süreç için oldukça önemlidir.

Devamını Oku

Çocuklarda Böbrek Nakli

Günümüzde yetişkin hastalarda böbrek naklindeki son derece başarılı sonuçların çocuklar için de sağlanabilir hale gelmesiyle çocuklarda da böbrek nakli en iyi tedavi seçeneği olarak yerleşmiştir. Amerika’daki istatistiksel sonuçlar çocuklara yapılan canlıdan böbrek nakli ameliyatı sonrası %95, kadavradan nakil sonrası %93 başarı olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde de gelişmiş merkezlerde benzer başarı oranları sağlanmaktadır. Çocuklarda böbrek yetmezliği sebepleri yetişkinlere göre farklıdır. Çocuklarda üretral kapakçığa bağlı idrar yolu tıkayıcı böbrek hastalıkları, mesaneden böbreğe kaçak ve sık geçirilen enfeksiyonlar, böbreklerin doğumsal gelişmemesi, böbreğin glomerül hastalıkları böbrek yetmezliğinin en sık sebebidir. Bu durum da çocuk hastalarda böbrek naklinin önemini ortaya koymaktadır. Bir çocuğun böbrek nakli olmamasını gerektirecek nadir durumlar tedavisiz kanser hastalığı, tedavisiz enfeksiyon hastalıkları ve birçok tıbbi hastalık sebebi ile yaşam şansı düşük olan çocuklardır. Hafif zeka geriliği nakil tam olarak engel sayılmayabilir çünkü nakil sonrası zekada gelişme gözlenebilmektedir.

Çocuklara hatta bebeklere böbrek nakli yapmak mümkündür. Bir yaşın altında da böbrek nakli yapılabilir. Ancak bu durumda bebeğe uygun küçüklükte bir böbreğin bulunması gereklidir. Küçük bebeklerde en önemli konu büyük hacimli bir böbreğin vücuda takılmasıyla bu organın tüm dolaşımdaki kanı çekmesi ve kalbin bu organa yeterli kan pompalayacak kadar güçlü olmasıdır. Bu sebeple 20 kg altında olanlar için küçük hacimli bir böbrek bulunmalıdır. Küçük hacimli böbrek kadavra organ bağışıyla veya küçük yapılı olan bir anne veya babanın çocuklarına böbrek bağışlamasıyla sağlanabilir. Böbrek nakli ameliyatı 30 kg üzerindeki çocuklarda yetişkinlere uygulanan tekniğe benzer şekilde böbreğin karın zarının dış kısmına konarak bacağa giden büyük damarlara bağlanmasıyla yapılır. 10 kg altındaki çocuklarda orta hattan karın içerisine girerek böbrek vücuttaki en büyük damarlar olan vena cava ve aorta damarlarına bağlanır. 10 -30 kg arasındaki çocuklarda böbreğin büyüklüğü, önceden geçirilmiş ameliyatlar, tıkanmış olan damarlar göz önüne alınarak yapılır.

böbrek nakli uyumu

Böbrek nakli uyumu

Böbrek Nakli Uyumu

Böbrek nakli uyumu konusu, sıkça karşılaştığımız soruların başında gelir. Bu sorunun cevabını böbrek nakli ekibi olarak, böbrek nakli ameliyatından önce  hastalarımıza ayrıntılı bir şekilde açıklıyoruz.

Devamını Oku
1 2 3 8

Search

+